بنا به تعریف دوره آموزشی تحصیلات تکمیلی عبارت است از بخشی از آموزش عالی که دانشجویان پس از اخذ مدرک کارشناسی به کسب علم و دانش می پردازند و با تحقیق و تفحص دامنه­ ی دانش را زیر نظر اساتید گسترش می دهند.در این دوره، دانشجو علاوه بر کسب دانش از طریق حضور در کلاس­های آموزشی متداول، آموزش های لازم جهت تبدیل شدن به یک پژوهشگر خلاق را نیز سپری می نماید. او مهارت­های لازم از قبیل شناخت  پژوهش،روش­ها و تکنیک ­های پژوهشی، آمار و روش­های آماری، شناسایی انواع منابع، توانایی تشخیص نیازهای اطلاعاتی علمی، جستجوی اطلاعات علمی، مدیریت اطلاعات پژوهشی و ... را کسب می کند.دانشجویان دوران تحصیلات تکمیلی با همکاری نزدیک با اساتید مجرب و با دانش در عمل نیز  با انجام کارهای پژوهشی در طول دوران تحصیل در پژوهش غوطه ور می شوند.

نقطه اوج تحصیلات تکمیلی در دوره کارشناسی ارشد ارائه پایان نامه یا رساله تخصصی است که نشان می دهد دانشجوی دوره ارشد در امر پژوهش، پای درس استاد خود علم آموخته، یک موضوع تخصصی در حیطه­ ی خود انتخاب نموده و در آن به پژوهش پرداخته و در نهایت هم شایستگی خود را به اثبات می رساند. این دانشجویان پس از اتمام تحصیلات علاوه بر اثبات توانایی­های خود و گشودن گرهی از چالش­های پژوهشی تخصصی خود مسیر را برای ادامه تحصیل در رده های بالاتر برای خود مهیا می سازند.

در حال حاضر، تحصیلات تکمیلی دانشکده پیراپزشکی بندرعباس فقط شامل کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات سلامت می باشد. این دانشکده از سال 1398 در مقطع کارشناسی ارشد شروع به پذیرش دانشجو در گروه فناوری اطلاعات نموده است. این گروه علمی در حال مهیاسازی شرایط برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی و مقطع دکتری مدیریت اطلاعات سلامت می باشد.